top of page

Spotkanie robocze na Azorach-Portugalia

Spotkanie w Angra do Heroísmo odbyło się w dniach 12- 19 lutego 2022. Z naszej szkoły wzięło w nim udział pięcioro uczniów i dwie nauczycielki uczestniczące w projekcie. Oprócz naszej grupy w spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich. Wszyscy przyjezdni uczniowie zamieszkali w domach portugalskich rówieśników, dzięki czemu mieli możliwość poznania codziennego życia w kraju zapraszającym i zaprzyjaźnienia się z uczniami tamtejszej szkoły, co niejednokrotnie owocuje dłuższymi kontaktami, a nawet odwiedzinami podczas wakacji.

 

Pierwsze spotkanie partnerów w projektach europejskiej współpracy szkół poświęcone jest przede wszystkim poznawaniu szkół partnerskich oraz miast i krajów, w których są usytuowane. Nauczyciele zajmują się także ustalaniem szczegółowego planu pracy na najbliższy rok oraz dat kolejnych spotkań. Nasza młodzież przygotowała prezentacje multimedialne i filmy po angielsku, w których przedstawiła szkołę, miasto i kraj. Podobne prezentacje pokazali uczniowie z pozostałych szkół.

Angra do Heroísmo to najstarsze i drugie co do wielkości miasto na Azorach, archipelagu dziewięciu wulkanicznych wysp na Atlantyku należących do Portugalii, położone na wyspie Terceira. W skali polskiej jest niewielkie, gdyż liczy nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców, jednak w czasie świetności portugalskiego imperium kolonialnego było największym portem żeglugi transatlantyckiej, obowiązkowym miejscem postoju żaglowców aż do XIX wieku, kiedy to wynaleziono turbinę parową, i to jego dawne znaczenie doskonale oddaje jego architektura oraz układ urbanistyczny.

Nasza szkoła partnerska, Escola Básica Integrada de Angra do Heroísmo, to państwowa szkoła podstawowa i średnia typu gimnazjalnego oraz zawodowego. Uczęszcza do niej około 1 500 uczniów. Szkoła jest bardzo aktywna na polu współpracy międzynarodowej - uczniowie biorą udział w wielu projektach europejskiej współpracy szkół, zarówno bezpośredniej, jak i na odległość. Uzyskała tytuł Szkoły eTwinning, przyznawany przez Komisję Europejską szkołom najbardziej w Europie zaangażowanym w międzynarodową współpracę on-line, a jej nauczyciele biorą udział w wielu kursach doskonalenia zawodowego za granicą.

W ramach działań tematycznie związanych z projektem, uczniowie w międzynarodowych grupach  opracowali ankiety dotyczące stylu życia młodzieży oraz struktury rodzin w naszych miastach,  a także pytania do wywiadów z pracownikami instytucji pomocowych, wykorzystując w tym celu propozycje pytań przygotowane przez poszczególne szkoły. Zwiedziliśmy także trzy instytucje zajmujące się opieką nad osobami starszymi i dziećmi oraz ubogimi: Santa Casa da Misericórdia, Cáritas i Centro Intergeracional de Santa Bárbara. W pierwszej z nich wysłuchaliśmy prezentacji na temat organizacji opieki nad osobami w podeszłym wieku na Azorach oraz ich własnej działalności w tej dziedzinie, w drugiej zapoznaliśmy się z organizacją zbiórki darów dla ubogich oraz ich dystrybucji, a w ostatniej usłyszeliśmy o ciekawej inicjatywie w ramach opieki nad dziećmi i osobami starszymi, w ramach której obie grupy wiekowe maja wiele wspólnych zajęć, podczas których mogą czerpać przyjemność z wzajemnego kontaktu i uczyć się od siebie nawzajem. Poznaliśmy też niektórych uczestników zajęć, a nasze dwie uczennice próbowały nawet szydełkować z jedną ze starszych pań.

W ramach poznawania kraju partnerskiego odbyliśmy spacer z przewodnikiem po historycznym centrum Angra do Heroísmo oraz wycieczkę do punktów widokowych Serra do Cume oraz Miradouro do Facho, skąd mieliśmy zapierający dech w piersiach widok na pooddzielane kamiennymi murkami pola Terceiry oraz zatokę Praia da Vitória, a także do kaldery wulkanicznej, gdzie zobaczyliśmy fumarole Furnas do Enxofre, a wchodząc do komina wulkanicznego Algar do Carvão przeżyliśmy ekscytującą przygodę wejścia do wnętrza ziemi. Mieliśmy także wypłynąć na pełny ocean na obserwację delfinów i wielorybów, jednak ku naszemu rozczarowaniu, gdyż nastawiliśmy się już na spotkanie z kaszalotem, Atlantyk był zbyt wzburzony na taką eskapadę. Popłynęliśmy więc tylko wokół Ilheus das Cabras (Kozie Wysepki), co i tak dało nam przedsmak żeglugi oceanicznej, gdyż wróciliśmy cali mokrzy. Niektórzy nauczyciele, między innymi nasi, wybrali się na spacer na szczyt Monte Brasil. Odwiedziliśmy też lokalny ratusz, gdzie wysłuchaliśmy niezwykle elokwentnej i świetnej językowo pogadanki burmistrza na temat historii Azorów, a w szczególności Angra do Heroísmo, oraz geografii i geologii archipelagu. Rodziny portugalskie nie szczędziły wysiłku, aby uczniowie poznali lokalną kuchnię i obyczaje, natomiast portugalscy nauczyciele pełnili tę rolę w stosunku do nauczycieli z innych krajów.  

 

Spotkanie odbyło się bez zakłóceń, nie mieliśmy żadnych problemów zdrowotnych, a władze portugalskie zniosły konieczność wykonania testu na koronawirusa szóstego dnia pobytu dla w pełni zaszczepionych. Bardzo się cieszymy, że udało nam się w końcu spotkać i z powodzeniem zrealizować zaplanowane działania, gdyż znacznie podniosło to morale wszystkich uczestników projektu i po powrocie do kraju z nowym entuzjazmem rzuciliśmy się w wir działań lokalnych. Wszak kolejne spotkanie już pod koniec marca w Niderlandach, więc  należy być dobrze przygotowanym.

Zrzut ekranu 2023-07-19 o 20.22.26.png

UCZESTNICY 

Nauczyciele:

Danuta Czyżewska-Koordynator Projektu

Anna Kubicka-Nauczyciel

Uczniowie:

Maria Maszkowska-IIIBg

Iga Głowińska-IIID

Olga Głowińska-IIID

Alicja Gos-IIE

Inga Stępkowska-IIE

 

Program spotkania roboczego

bottom of page