top of page
 Erasmus + Czerwoniak 

PrzyszÅ‚ość Należy do Seniorów

pobrane.png

WedÅ‚ug Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, w roku 2050 w UE na każdÄ… osobÄ™ w wieku 65 lat lub wiÄ™cej bÄ™dÄ… przypadać dwie osoby w wieku produkcyjnym, gÅ‚ównie z powodu wzrostu Å›redniej dÅ‚ugoÅ›ci życia i spadku wskaźnika urodzeÅ„. StarzejÄ… siÄ™ wszystkie spoÅ‚eczeÅ„stwa w UE, choć w różnym stopniu i tempie. Najszybciej medianÄ™ wieku 50 lat osiÄ…gnÄ… WÅ‚osi, a w 2050 najwyższÄ… medianÄ™ (52,4 lat) bÄ™dzie miaÅ‚a Portugalia. WspóÅ‚czynnik pÅ‚odnoÅ›ci w UE wynosi obecnie 1,57, co nie gwarantuje zastÄ™powalnoÅ›ci pokoleÅ„.  W 2017 zmarÅ‚o o 0,2 mln osób wiÄ™cej niż siÄ™ urodziÅ‚o. WedÅ‚ug prognozy Eurostatu liczba ludnoÅ›ci UE od 2050 zacznie spadać.  

​

W Polsce, zgodnie z danymi GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego liczba ludnoÅ›ci systematycznie maleje od roku 2011, a brak gwarancji zastÄ™powalnoÅ›ci pokoleÅ„ ma miejsce od 1989. WspóÅ‚czynnik dzietnoÅ›ci w 2018 roku wynosiÅ‚ 1,43. Rzutuje to na przyszÅ‚Ä… liczbÄ™ urodzeÅ„, bo zmniejsza siÄ™ liczba kobiet w wieku rozrodczym. Zjawisko to potÄ™guje wysoka skala emigracji ludzi mÅ‚odych za granicÄ™. Liczba zgonów przewyższa liczbÄ™ narodzin od roku 2016, w 2019 roku o 35 tysiÄ™cy, najwiÄ™cej od II wojny Å›wiatowej. WedÅ‚ug ONZ do koÅ„ca stulecia trend ten w Polsce bÄ™dzie jednym z najgorszych na Å›wiecie i spowoduje spadek liczby ludnoÅ›ci z 38 mln do 24 mln. W Å»yrardowie także liczba mieszkaÅ„ców od kilku lat maleje, przy jednoczesnym wzroÅ›cie liczby osób powyżej 65 roku życia.

​

Nasi uczniowie niedÅ‚ugo stanÄ… przed wyborem Å›cieżki zawodowej i modelu rodziny, bÄ™dÄ… musieli zdecydować, czy opuÅ›cić Å»yrardów, a nawet kraj. DotknÄ… ich skutki depopulacji miasta i kraju oraz starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa, choćby opieka nad ludźmi starszymi czy finansowanie systemu emerytalnego. ObowiÄ…zkiem szkoÅ‚y jest uÅ›wiadomić im te problemy, pokazać sposoby, w jakie paÅ„stwo je rozwiÄ…zuje i z jakÄ… skutecznoÅ›ciÄ…. Należy także uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych, wartość solidarnoÅ›ci spoÅ‚ecznej i rolÄ™ ludzi mÅ‚odych, bo temat starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa,  zapewnienia opieki, odpowiedniej infrastruktury czy oferty kulturalnej dla ludzi starszych, to dla nastolatków odlegÅ‚y temat, a  znajomość kwestii demograficznych nie jest zbyt powszechna.

 

Projekt „PrzyszÅ‚ość należy do seniorów” jest próbÄ… przybliżenia uczniom problemów demograficznych i realizuje nastÄ™pujÄ…ce cele:

  1. wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami spoÅ‚ecznymi, a w szczególnoÅ›ci trendami demograficznymi, ich przyczynami, konsekwencjami i sposobami radzenia sobie z nimi, aby pomóc uczniom zrozumieć wÅ‚asne spoÅ‚eczeÅ„stwo i jego problemy, ograniczenia zwiÄ…zane ze staroÅ›ciÄ… lub niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, rolÄ™ rzÄ…du, samorzÄ…dów i obywateli w rozwiÄ…zywaniu tych problemów, a zarazem uczenie ich wrażliwoÅ›ci na problemy demograficzne, ograniczenia i potrzeby innych ludzi, a także odpowiedzialnego udziaÅ‚u w życiu wspólnoty oraz wiary we wÅ‚asnÄ… zdolność do zmieniania Å›wiata na lepsze

  2. ksztaÅ‚towanie  inicjatywy  i  przedsiÄ™biorczoÅ›ci oraz  postaw  przywódczych,  umiejÄ™tnoÅ›ci  interpersonalnych,  autoprezentacji  oraz  pracy  zespoÅ‚owej,  mobilnoÅ›ci  i  umiejÄ™tnoÅ›ci  dziaÅ‚ania  w  nowych sytuacjach  oraz  wspóÅ‚pracy  z  ludźmi  z  różnych  Å›rodowisk  narodowych,  kulturowych  i  spoÅ‚ecznych,  mówiÄ…cymi  różnymi  jÄ™zykami,  również  wspóÅ‚pracy  w jÄ™zyku obcym i przy użyciu technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także nawiÄ…zywaniu przyjaźni za granicÄ…

  3. wykorzystanie  dziaÅ‚aÅ„  nieakademickich,  takich  jak  fotografowanie,  w  celu  przyciÄ…gniÄ™cia  uczniów  osiÄ…gajÄ…cych  gorsze  wyniki  w  nauce  lub  uczniów marginalizowanych  w  szkole  i  spoÅ‚ecznoÅ›ci  lokalnej  z  powodu  choroby,  niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci  lub  pochodzenia  spoÅ‚eczno-ekonomicznego,  a  tym  samym danie im szansy na poczucie siÄ™ ważnymi w szkole, budowanie w nich inicjatywy i pewność siebie

  4. wykorzystanie kreatywnoÅ›ci i inicjatywy uczestników projektu w celu wzmocnienia kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego w ich miejscowoÅ›ciach

  5. poznawanie  innych  narodów,  zderzenie  uczniów  z  kulturowÄ…  i  jÄ™zykowÄ…  różnorodnoÅ›ciÄ…  Europy,  budowanie  Å›wiadomoÅ›ci  podobieÅ„stw  i  różnic  miÄ™dzy narodami, zwalczanie stereotypów, ksztaÅ‚towanie postaw tolerancji, otwartoÅ›ci i szacunku dla odmiennoÅ›ci

 

W projekcie bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚o kilka grup tematycznych, które zajmÄ… siÄ™ nastÄ™pujÄ…cymi problemami:

​

  1. struktura wiekowa, pÅ‚ciowa i narodowoÅ›ciowa naszych spoÅ‚eczeÅ„stw i jej dynamika – kraje i miejscowoÅ›ci (poszukiwanie danych w dokumentach GUS i samorzÄ…dach)

  2. problemy opieki nad osobami starszymi, niepeÅ‚nosprawnymi i bezrobotnymi w naszych miejscowoÅ›ciach, pomoc udzielana przez samorzÄ…dy różnym grupom osób potrzebujÄ…cych, rola wolontariuszy, sposoby pomocy mÅ‚odym ludziom (wywiady z przedstawicielami samorzÄ…dów lokalnych, instytucji opiekuÅ„czych i wolontariuszami, filmowanie wywiadów, wspóÅ‚praca z instytucjami, fotografowanie ich pracy, przygotowywanie prezentacji).

  3. konsekwencje rosnÄ…cej liczby osób starszych i malejÄ…cej liczby dzieci, sposoby, w jakie nasze rzÄ…dy starajÄ… siÄ™ zatrzymać te trendy oraz oczekiwania ludzi w tym aspekcie – w naszych krajach i miejscowoÅ›ciach (zbieranie informacji w Internecie, na zajÄ™ciach z nauk spoÅ‚ecznych, podczas warsztatów, prelekcji i wykÅ‚adów na uczelniach lub w innych instytucjach, albo prowadzonych przez instruktorów w szkoÅ‚ach, a także wywiadów)

  4. sytuacja osób starszych w naszych krajach: system emerytalny, dostÄ™p do opieki medycznej – publicznej i prywatnej, refundacja leków, oferty pracy i zajęć, hospicja (udziaÅ‚ w wykÅ‚adach, wyszukiwanie informacji w Internecie)

  5. „Å»ycie na twarzy” - portrety osób starszych

  6. struktura wspóÅ‚czesnej rodziny w naszych miejscowoÅ›ciach (przygotowywanie kwestionariuszy, przeprowadzanie ankiet w rodzinach naszych uczniów i opracowanie wyników)

  7. styl życia mÅ‚odzieży i jej plany na przyszÅ‚ość (przygotowywanie kwestionariuszy, ankietowanie naszych uczniów i opracowanie wyników).

 

Projekt zwracajÄ…cy uwagÄ™ na problemy demograficzne, ich konsekwencje oraz próby radzenia sobie z nimi przez wÅ‚adze jest potrzebny, jeÅ›li chcemy przygotować uczniów na czekajÄ…ce ich wyzwania. Taki projekt wykonany z partnerami zagranicznymi, zwÅ‚aszcza z krajów, gdzie tempo starzenia siÄ™ jest najwiÄ™ksze (WÅ‚ochy i Portugalia), pokaże uczniom problemy demograficzne w perspektywie europejskiej oraz różne sposoby ich rozwiÄ…zywania, ksztaÅ‚tujÄ…c w ten sposób ich spoÅ‚ecznÄ… Å›wiadomość i zaangażowanie, a także uczÄ…c odpowiedzialnoÅ›ci za przyszÅ‚ość Europy.

bottom of page